Żurawie wieżowe – ile wynosi ich żywotność?

Bardzo często otrzymujemy pytania dotyczące tzw. żywotności żurawi wieżowych stosowanych w budownictwie. Klienci pytają o to jak długo jeden żuraw wieżowy może pracować i wykonywać swoje zadania. Pojawiają się również konkretne pytania, typu czy żuraw wieżowy mający 25 lat, nadal może bezpiecznie wykonywać usługi dźwigowe. Dziś postaramy się udzielić jasnej odpowiedzi i rozwiać wątpliwości.

Żywotność żurawi wieżowych

Zacznijmy od tego, że dzisiejsze żurawie wieżowe różnią się swoją żywotnością od modeli, które były produkowane kilka czy kilkanaście lat temu. W poprzednich latach obowiązywały inne normy i zalecenia. Dzisiejsze żurawie wieżowe obliczane są według grupy EN 13001 i zakwalifikowane są do grupy HC1/S2. Co to oznacza? W dużym uproszczeniu mówiąc, żuraw wieżowy projektowany jest na około 15 lat swojej pracy. Tak wygląda teoria, a teraz przejdźmy do praktyki.

Ocena inspektora UDT

O tym, czy żuraw wieżowy może wykonywać swoją pracę, decyduje fachowiec, a mianowicie – inspektor UDT. To jego opinia jest wiążąca i to sporządzone przez niego dokumenty są pozwoleniem na pracę dla żurawi wieżowych. Ocenia on stan techniczny maszyny, który zależy od wielu czynników. Jeden z podstawowych to prawidłowo wykonywany serwis maszyny, odpowiednio często, zgodnie z zapisami w instrukcji obsługi żurawia wieżowego. Nie można używać części zamiennych, które nie są oryginalne. Oczywiście nie trzeba ich kupować od producenta, ale powinny być zgodne z wytycznymi w zestawieniu części zamiennych dla żurawia wieżowego.

Przeczytaj również: Ewolucja mobilnych żurawi wieżowych Spierings

żurawie wieżowe Warszawa

Intensywność pracy żurawia

Drugi z niezwykle ważnych czynników związanych z eksploatacją żurawi wieżowych jest jej intensywność. Trzeba otwarcie powiedzieć, że w Polsce istnieją place budowy, na których pracuje się na dwie czy trzy zmiany. To bardzo duże obciążenie dla dźwigu wieżowego, znacznie większe niż przewidywano podczas prac konstrukcyjnych. Oznacza to, że żuraw wieżowy tak mocno eksploatowany, nie powinien dotrwać nawet tych 15 lat. Wszystko jednak zależne jest od faktycznego stanu technicznego żurawia, którego oceny dokonuje inspektor UDT.

Jeśli podczas oględzin fachowiec z Urzędu Dozoru Technicznego uzna, że żurawie wieżowe, mając nawet 25 lat, są w dobrym stanie technicznym, nadają się do pracy – mogą być dalej eksploatowane. W takim przypadku zalecana jest jednak znacznie większa ostrożność i częstsza kontrola konstrukcji stalowej wiekowego żurawia.

Wynajem mobilnych żurawi wieżowych

Naszym klientom proponujemy mobilne żurawie wieżowe, które w wielu przypadkach sprawdzają się znacznie lepiej, niż tradycyjny żuraw wieżowy. Proponujemy ich wynajem nie tylko w Warszawie, ale w całym województwie mazowieckim, a w przypadku dużych zleceń, także na terenie całej Polski. Wystarczy się z nami skontaktować, by ustalić szczegóły.

wynajem mobilnych żurawi