Żurawie wieżowe – czy każdy może być ich operatorem?

Wielu chłopców marzy o tym, by w przyszłości móc pracować jako operator dźwigu czy żurawia wieżowego. Nawet wielu dorosłych mężczyzn chciałoby móc oglądać świat z kabiny żurawia wieżowego, ale niestety nie każdy nadaje się do tego, by pracować jako dźwigowy na kolosalnych żurawiach budowlanych. Dlaczego?

Uprawnienia do pracy na dźwigach

Aby móc pracować na żurawiach budowlanych czy innego rodzaju dźwigach, potrzebne są uprawnienia czyli pewnego rodzaju „prawo jazdy” na dźwigi i żurawie wieżowe. Aby je zdobyć, trzeba przejść odpowiednie szkolenie oraz zdać egzamin państwowy, który nie należy do najłatwiejszych. Duża ilość materiału do opanowania i ostra selekcja kandydatów sprawiają, że nie każdy uzyskuje licencję otwierającą drogę do pracy z dźwigami i żurawiami.

Cechy osobowościowe

Umiejętności i wiedza to jedno, a odpowiednie cechy osobowościowe to druga kwestia. Osoba, która chce pracować na wysokości i obsługiwać żurawie wieżowe, których kabina często znajduje się wysoko nad ziemią, musi być opanowana i pozbawiona lęku wysokości. Oszem, widoki z kabiny żurawia są piękne, można mieć uczucie, że cały świat leży u stóp, ale trzeba być odpornym na przechylenia, które są rzeczą naturalną. Głównie pod wpływem wiatru czy zbyt dużego ciężaru na haku, kabina dźwigu może się przesunąć nawet o kilka metrów. Tu potrzebne jest opanowanie, odporność na stres i umiejętność radzenia sobie w takich sytuacjach.

Dobra kondycja fizyczna

Dla operatora żurawia wieżowego przydatna będzie także dobra kondycja. Nie wszystkie żurawie budowlane dostępne aktualnie na rynku posiadają windę osobową. W wielu modelach do kabiny operatora trzeba dostać się po długiej drabinie, w niektórych przypadkach wejście na górę może zająć nawet 10 minut. Aby poradzić sobie z taką wspinaczką, trzeba być odpowiednio sprawnym i wytrzymałym.

żurawie wieżowe

Praca na żurawiach wieżowych i dźwigach wymaga wysokiego poczucia odpowiedzialności i najwyższej precyzji. Praca z dużymi ciężarami i na dużej wysokości to ryzyko. Wystarczy najmniejszy błąd czy niedopatrzenie i może to zakończyć się tragedią. Osoby, które nie wykonują sumiennie swojej pracy i nie potrafią dźwigać na swoich barkach dużej odpowiedzialności, z całą pewnością nie nadają się do pracy jako operator dźwigów i żurawi wieżowych.

Mobilne żurawie wieżowe dopuszczają możliwość obsługi żurawia nie tylko z poziomu kabiny zawieszonej na wysokości, ale również zdalnie – za pomocą pilota. Można więc operować żurawiem stojąc bezpiecznie na ziemi. Jest to wygodne, ale dalekie od tych wrażeń, których dostarcza praca dźwigowego z poziomu kabiny operatora.

Wynajem mobilnych żurawi

Zapraszamy do korzystania z możliwości wynajmu nowoczesnych samochodowych żurawi wieżowych, które zapewniamy wraz z profesjonalną obsługą doświadczonych operatorów, dla których praca na wysokości nie jest niczym trudnym.

Nasze mobilne żurawie wieżowe dostępne są w Warszawie, Pruszkowie, Radomiu, Piasecznie i okolicach. Przy dużych zleceniach z przyjemnością zapewnimy nasze pojazdy na terenie całego kraju. Jesteśmy otwarci na długotrwałą współpracę i kontrakty trwające nawet kilka miesięcy, czy powyżej roku.

wynajem mobilnych żurawi